منو


ورود عضوها

امروز

بهمن ۱۳۹۷
ش ی د س چ پ ج
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵
۱۶
۱۷
۱۸
۱۹
۲۰
۲۱
۲۲
۲۳
۲۴
۲۵
۲۶
۲۷
۲۸
۲۹
۳۰

جستجوآمارسایت

مرکز آموزشی نیکان خوشاب

تاریخچه وقدمت  مرکز آموزشی نیکان 2

قبل از احداث این مرکز آموزشی ،دانش آموزان در قالب کلاس های خاص از سال 1379 تا 1388در نقاط مختلف خوشاب از قبیل، سلطان آباد،رباط جز،مشکان،نودهان و روستای خوشاب مشغول به تحصیل بوده اند و سپس این مرکز آموزشی در سال 1389 با نام مرکز آموزشی شفق در مقطع ابتدایی، گروه کم توان ذهنی و مختلط، ابتدا در یکی ازمدارس آموزش وپرورش خوشاب (سلطان آباد ) شروع به کار وفعالیت نمود .

هدف از ایجاد این مرکز آموزشی ؛متمرکز نمودن کلاس های خاص  دانش آموزان استثنایی در یک مکان معین وبا استفاده از آموزگاران مجرب، آموزش ویاددهی به دانش آموزانی بود که، توانایی ادامه تحصیل در مدارس عادی را نداشتند.

تعداددانش آموزانی که درآن سال در خود مرکز تحصیل می نمودند 35 نفر بودند  که در پایه های آمادگی ،اول، دوم، سوم ،چهارم وپنجم تحصیل می کردندوتعداد کلاس ها 5 کلاس و تعداد آموزگاران با مدیر آموزشگاه 6 نفر بود.

لازم به ذکر است کلاس  های خاص نوده انقلاب( 2 کلاس چند پایه  با تعداد 9 دانش آموز و2 آموزگار)که به دلیل بعد مسافت امکان آموزش به آنان در  این مرکزوجود نداشت تحت پوشش بودندو تعداد 20 نفر از دانش آموزان از روستاهای همجوار نودهان ، مشکان ، رباط جز ، خوشاب و بلقان آباد  به مرکز شفق  به صورت رایگان سرویس دهی می شدند .

سرانجام در سال تحصیلی 90  این مرکز به مکانی که توسط یکی از خیرین به نام آقای عبد الرحیم گچی در مساحتی به متراژ تقریبی دو هزاروپانصد مترو با  ساختمانی به تعداد 6 اتاق و 5 کلاس  احداث وایجاد شده بود  نقل مکان نمود.

مرکز فوق در اردیبهشت سال 93 به نام مرکز آموزشی نیکان 2 با حضور جناب  آقای سید محمدمهدی حسینی ریاست محترم آموزش وپرورش استثایی خراسان رضوی و  جناب آقای عبدالرحیم گچی بانی و خیر مرکز، افتتاح و تغییر نام داد.

شهرستان خوشاب :
شهرستان خوشاب  از جنوب به سبزوار وازشمال به اسفراین وازغرب به جوین متصل می باشد ودارای چند بخش ودهستان وجزءشهرهای سبزوار می باشد که با آن تقریبا 45کیلومتر فاصله دارد. جمعیت این شهرستان حدود 35 هزار نفر وشغل بیشتر مردم آن کشاورزی ودامداری است.

مشخصات مرکز آموزشی :
این مرکز در سال تحصیلی 94- 93 تعداد 52 دانش آموز در مقطع ابتدایی  گروه کم توان ذهنی ومختلط دارد که 43 نفر در خود مرکز مشغول تحصیل در پایه های آمادگی تا ششم ابتدایی هستند و 9 نفر نیز در کلاس خاص نوده انقلاب قرار دارند که تحت پوشش مرکز به لحاظ آموزش وثبت نام می باشند( مجموع 52 نفر).

تعداد کلاس های مرکز با احتساب کلاس های خاص 8 کلاس می باشد که توسط پرسنل این مرکز که 3نفردارای مدرک کاردانی ،8 نفر کارشناسی  و 1 نفر کارشناسی ارشد است آموزش وتدریس صورت می پذیرد.مجهز به امکانات گرمایشی (شوفاژ کشی) وسرمایشی است.

یک کلاس مجهز به برد هوشمند و یک کلاس نیز مجهز به ویدیو پروژکشن برای نمایش فیلم و مطالب آموزشی است.

نوع خدمات دهی به دانش آموزان :
دانش آموزان این مرکز در سال تحصیلی 94 – 93   مشتمل بر دانش آموزان کم توان ذهنی وتعداد محدودی چند معلولیتی است و به علت بعد مسافت  تعداد 32  نفر از دانش آموزان را  از روستاهای جنت آباد ، چرو،نودهان ،مشکان ،برقبان ،بلقان آباد، سوزن ده ،رباط جز و خوشاب با همکاری اداره آموزش وپرورش استثنایی خراسان رضوی با وسایل نقلیه مینی بوس وسواری سرویس دهی می نماید. و همچنین تعداد 5 نفر از دانش آموزان تلفیقی در پایه های ابتدایی  و متوسطه اول را تحت پوشش قرارداده است.

فعالیت ها ودستا وردها :

-    فعالیت های فرهنگی


از فعالیت های فرهنگی این مرکز آموزشی می توان به اقامه نماز جماعت،  برگزاری مراسمات وجشن ها مذهبی وملی  ، اجرای مسابقات ورزشی ،مراسم سوگواری و عزاداری های ایام محرم وصفر ، طبخ وتوزیع  غذای نذری  بین دانش آموزان ، برگزاری اردو ،وسایر مراسمات اشاره نمود.

-    فعالیت های آموزشی
از فعالیت های آموزشی مرکز می توان به مانور زلزله ،کارگاه های آموزشی وتدریس درطی سال ،برگزاری جلسات انجمن اولیاءومربیان ، جلسات آموزش خانواده،جلسات شورای معلمان ،جلسات شورای امر به معروف ونهی ازمنکر،جلسات قرائت وتفسیر قرآن ویژه همکاران اشاره نمود.

-    فعالیت های پرورشی

اجرای مراسمات صبحگاهی ،ورزش صبحگاهی ،برگزاری اردو

مقام های علمی ،آموزشی،پرورشی وفرهنگی توسط آموزگاران :


-    کسب مقام برتر در مسابقه مقاله نویسی اداره آموز ش وپرورش استثنایی استان  درسال 1391
-    کسب رتبه های برتر در مسابقات فرهنگی وعلمی اداره آموز ش وپرورش استثنایی استان  1392
-    کسب مقام برتردر رشته ترتیل قرآن مجید بین کارکنان  اداره آموز ش وپرورش استثنایی استان  1392     

نیازها و کمبودهای مرکز :

-    عدم وجودسالن چند منظوره (نمازخانه ، اجتماعات  و...)برای برگزاری نماز جماعت ،جلسات عمومی انجمن اولیا و مربیان ،برگزاری مراسمات و ....که این امور درراهرو ویا حیاط مدرسه برگزار می گردد.

-    کمبود فضا ومکان برای تشکیل کلاس که به همین دلیل کلاس ها چند پایه می باشد وحتی سرایداری مرکز به دلیل عدم  وجودسرایدارتبدیل به کلاس شده است.

-    عدم وجودخیرونیکوکار برای تحت حمایت قراردادن دانش آموزان بی بضاعت که تعداد این دانش آموزان در این مرکز زیاد می باشد.

-    هزینه های بالای سرویس دانش آموزان و عدم تمکن مالی بسیاری از خانواده ها در پرداخت هزینه ها

انتظارات از مسئولین:

-    اهتمام جدی در ساخت و اضافه نمودن کلاس به دلیل کمبود فضای آموزشی برای تشکیل کلاس به ویژه آنکه هر سال به آماردانش آموزان افزوده می گردد.

-    باتوجه به اینکه دانش آموزان پایه ششم ابتدایی بعد ازفراغت از تحصیل نسبت به ادامه تحصیل در دوره پیش حرفه ای با مشکلات عدیده ای مواجه می گردند پیشنهاد می گردد اداره، نسبت به ایجاد خوابگاه شبانه روزی وجذب این گروه از دانش آموزان در مقطع مربوطه در شهر سبزوار اقدام مقتضی معمول دارد.

-    هزینه سرویس دانش آموزان  نسبت به این منطقه که اقشار فقیر وکم درآمد دارد، رایگان گردد.

احداث وساخت سالن برای برگزاری نماز جماعت و سایر مراسمات مرکز